domů napište mi

Jak na VaK

vodovody a kanalizace - víc než jen potrubí

Projekt Jak na VaK má za cíl přinášet vyvážený a objektivní právně-ekonomický a právně-technický pohled na právo vodovodů a kanalizací. Právo je intelektuální výzva, ne suchá summa paragrafů.

Sucho v Kalifornii vedlo k zavedení pravidel, omezujících užívání vody z vodovodů

Kalifornie se snaží čelit hrozícímu suchu

Být taková zpráva zveřejněna prvního dubna, byl by to dost černý humor. Informace o hrozbě zásadního sucha, které již letos může ohrozit Kalifornii, a na to navazující úřední opatření k šetření vodou, představená guvernérem Jerry Brownem, však byly zveřejněny o den později.

Kalifornie čelí suchu, které v moderní historii této země zřejmě nemá obdoby. K dokreslení toho, o jak zásadní katastrofu jde, si zde prohlédněte aktuální obrázky; výmluvnější než statistická data.

Loňský morální apel ze strany státu k šetření vodou se u obyvatel zcela minul účinkem. V Kalifornii bude nutné, aby stát přinutil zásadně změnit životní styl svých obyvatel, neboť přes padesát procent z odběru domácností je využíváno mimo domy, zejm. k zálivce trávníků, napouštění bazénů, provozu okrasných fontán a mytí automobilů. Obyvatelé již nyní mohou za plýtvání vodou dostat pokutu až 500 USD. Dost možná na ně čeká také zásadní zdražení pitné vody, a to v tarifech »po patrech«. Čím víc vody na osobu budete odebírat, tím na Váš odběr bude dopadat dražší tarif. Dalším opatřením má být úplata za zrušení trávníku. Např. v Los Angeles dostanete za čtvereční stopu (zhruba desetina m2) zrušeného trávníku náhradu 3,75 USD. Místní vodoprávní úřady dále vybízejí k udávání sousedů, plýtvajících vodou. Zdarma si můžete nahrát aplikaci do Vašeho smartphonu, kterým obrázky či video pošlete internetem přímo úředníkovi. Udání však nepovedou k pokutám, nýbrž jen k napomínacím úředním dopisům.

Šťavnaté zelené trávníky veřejných prostranství, golfových hřišť, hřbitovů a univerzitních kampusů se ve značné míře rovněž stanou minulostí, budou zaváděna opatření k recyklaci vody a kromě toho běžná tráva bude nahrazována rostlinami, jimž sucho nevadí. Restrikce se zatím nezavádějí vůči užití vody na farmách v rostlinné výrobě, avšak i to může být jen otázka času.

7. dubna 2015
Podpořte projekt Jak na VaK. Stačí poslat dotaz. Stačí o něm říci kolegovi či známému.